Wioślarz jako optymalne narzędzie do ćwiczeń
Uniwersalność i skuteczność procesu treningowego w połączeniu ze względnie kompaktową konstrukcją sprzętu to główne zalety wioślarza stacjonarnego. Takie korzyści wynikają przede wszystkim z budowy urządzenia. Do jego jednostkowych elementów wliczają się: siodełko, korpus z wiosłami, prowadnica, systemy napędu i oporu oraz komputer monitorujący aktywność. Oczywiście odmiany przeznaczone do profesjonalnych siłowni czy klubów fitness będą dodatkowo wzmocnione. Dla domowej eksploatacji wystarczy zaś podstawowa wersja, mieszcząca się w danym wnętrzu. Co ważne, każdy model tego narzędzia jest uzupełniony o zestawy przykładowych ćwiczeń. Można je znaleźć w wersji papierowej dołączonej do instrukcji albo online na stronie sprzedawcy. Mniejsze wioślarze będą zastępstwem dla rowerów stacjonarnych lub stepperów. Tym bardziej że zazwyczaj są składane. Pełna oferta sklepu obejmuje również funkcjonalne: dyski sensoryczne, atlasy do ćwiczeń oraz masażery. Duże znaczenie po treningu mają odnowa i regeneracja mięśni.
Podstawowe funkcjonalności wioślarza treningowego
Efektywność przebiegu codziennych sesji treningowych na wioślarzu bierze się z możliwości funkcjonalnych przedstawionego urządzenia. Po pierwsze, zastosowanie wysokogatunkowych materiałów, takich jak aluminium czy stal nierdzewna, podnosi odporność na zewnętrzne warunki atmosferyczne, choć dla zwiększenia żywotności mechanizmów i elektroniki monitorującej lepiej przechowywać wioślarza w zamkniętym pomieszczeniu. Po drugie, czytelny ekran z funkcją wyświetlania parametrów oraz osiąganych rezultatów. Po trzecie, opcja konfiguracji ustawień oporu. W najprostszych modelach będzie wynosić do 100 kg, ale zaawansowane oferują nawet dwukrotnie większe obciążenia. I wreszcie centralny drążek linkowy ułatwiający zmianę opcji i prawidłowe korzystanie z wioślarza. Niektóre rozwiązania są już połączone z dedykowanymi aplikacjami na urządzenia mobilne. W ten sposób można kontrolować osobę, będącą podopiecznym trenera albo danego klubu fitness, bez konieczności przebywania w tym samym miejscu.
Wioślarz treningowy – komu polecane jest takie urządzenie?
Analizując, co daje trening na wioślarzu, warto sprawdzić, dla kogo będzie to szczególnie polecany sprzęt. Grupami potencjalnie zainteresowanych użytkowników mogą być:
- wyczynowi sportowcy,
- osoby z nadwagą,
- pragnący dbać o dobrą formę w warunkach domowych,
- pacjenci po urazach mechanicznych,
- osoby po zabiegach kardiologicznych.
Ostatnie przykłady muszą oczywiście uwzględniać ścisłą kontrolę ze strony lekarza oraz rehabilitanta. Opracowany plan ćwiczeń na wioślarzu powinien być przestrzegany, aby efekt zdrowotny odzwierciedlał przyjęte założenia. Jak w wielu przypadkach, zaniedbanie czy przeforsowanie mogą doprowadzić do urazu lub przeciążenia. Odnosząc się do zastosowania, trzeba podkreślić, że sprzęt stymuluje mięśnie: grzbietu, brzucha, klatki piersiowej, ramion czy pośladków. To świetna propozycja dla osób, które chcą bezpiecznie schudnąć, bez efektu jojo czy zagrożenia dla zdrowia. Trening tlenowy lub wytrzymałościowy powinien odbywać się trzy razy w tygodniu, po około 30 minut.
Co dają regularne ćwiczenia na wioślarzu treningowym?
Odpowiedzi na pytania o działanie urządzenia, jakim jest wioślarz treningowy i co daje systematyczne korzystanie z tego sprzętu, są dość złożone. Można jednak wskazać na szereg zalet: zdrowotnych, kondycyjnych, a nawet psychicznych, wynikających z systematycznego treningu. Najważniejszymi atutami prezentowanych wioślarzy stacjonarnych są:
- rozładowanie napięcia poprzez wysiłek fizyczny w domu lub siłowni,
- jednoczesne angażowanie wielu partii mięśniowych,
- łatwe dopasowanie ustawień do wieku i możliwości treningowych,
- spalanie kalorii szybsze niż przy klasycznym bieganiu,
- brak nadmiernego obciążenia dla stawów,
- uregulowanie pracy serca wraz z kondycją układów krwionośnego oraz żylnego,
- stosunkowa łatwość przechowywania poprzez składanie.
Suma korzyści dotyczących eksploatacji wioślarza treningowego może wskazywać na zasadność inwestycji w ten sprzęt. Tym bardziej że nadaje się dla osób w różnym wieku i o odmiennych parametrach fizycznych. Zmiana ustawień jest szybka i bezproblemowa.
Wioślarz treningowy z komputerowym symulatorem rywalizacji
Rozważając, co dają ćwiczenia na wioślarzu, należy pamiętać, że może to być również świetna forma rozrywki oraz rywalizacji. Takie dodatkowe funkcjonalności wpływają na zaangażowanie użytkownika i poziom jego systematyczności. Wyposażenie w postaci komputera służy nie tylko do monitorowania rezultatów czy podstawowych parametrów życiowych. Jego zastosowanie może też przybrać formę rywalizacji na wirtualnym torze wioślarskim. Jest to model symulatora takich rozgrywek, w których można zmierzyć się z przeciwnikiem o różnej skali umiejętności. Użytkownik musi oczywiście dostosować: dystans, poziom trudności, a czasem wyścig z kilkoma przeciwnikami. Zaawansowane rozwiązania technologiczne pozwalają na zaprogramowanie wewnętrznych zawodów pomiędzy ćwiczącymi w klubach czy siłowniach. Takie zmagania są zachętą do dalszego treningu i alternatywą dla bezwysiłkowych gier komputerowych. Wioślarz może być ciekawym prezentem dla młodego człowieka, który prowadzi raczej siedzący oraz mało aktywny tryb życia.
Pakiet usług dodatkowych przy zakupie wioślarza treningowego
Inwestycja w prezentowane urządzenie treningowe niektórym nabywcom może kojarzyć się z pewnymi trudnościami, związanymi z jego montażem lub serwisem. Tymczasem w ofercie większości sklepów sportowych i podobnych punktów są pakiety takich usług. Dostawa w wybrane miejsce może odbyć się wraz z instalacją wioślarza, aż do jego pierwszego uruchomienia. Dodatkowo pracownik wyjaśni zasadę działania sprzętu i korzystania z niego w bezpieczny sposób. Czytanie instrukcji obsługi dla wielu osób jest męczące oraz mało zachęcające. Podobnie, gdy chodzi o obsługę serwisową. Nie musi ona dotyczyć wyłącznie okresu zabezpieczenia gwarancyjnego. Pomoc bywa proponowana także po upływie ochrony, choć rzecz jasna za odpłatnością. Specjaliści zalecają, aby w razie zauważenia niepokojących symptomów zużycia oddać sprzęt do przeglądu. Urządzenie jest raczej żywotne i bezawaryjne, ale czasem mogą występować: ponadprzeciętne opory, nieprzyjemne dźwięki lub drobne kłopoty z elektroniką. Lepiej zapobiec większej awarii.